Kwas foliowy kojarzy się przede wszystkim z dbaniem o siebie w okresie ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy go potrzebujemy. Niedobór kwasu foliowego w organizmie jest groźny nie tylko dla ciężarnych kobiet. Co warto wiedzieć o kwasie foliowym?
Kwas foliowy – co to jest?
Kwas foliowy pochodzi z witamin grupy B. Często jest również nazywany witaminą B9 lub B11. Można również usłyszeć nazwę folacyna lub folium co po łacinie znaczy „liść”. Jest to nazwa, która wskazuje na źródło kwasu foliowego jakim są warzywa liściaste. Szpinak, sałata, kapusta, brokuł, rośliny strączkowe lub buraki zawierają największą ilość kwasu foliowego.
Trzeba jednak pamiętać, że w okresie ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, konieczna jest suplementacja kwasem foliowym.
Niedobór kwasu foliowego – skutki
Kwas foliowy jest potrzebny każdemu z nas. Najbardziej jednak potrzebują go kobiety w ciąży. Kwas foliowy w ciąży jest niezbędny od pierwszych dni. Jego niedobór odpowiada za wystąpienie poważnych wad płodu.
Koniecznie trzeba mieć świadomość, że są to wady, które mogą powstać już w pierwszym okresie ciąży. Kwas foliowy przed ciążą zabezpieczy dziecko przed wadami cewy nerwowej. Są to wady w rejonie układu nerwowego i kręgosłupa. Kwas foliowy w ciąży pozwala uniknąć bezmózgowia oraz rozszczepienia kręgosłupa, czyli wad, które prowadzą do poważnego upośledzenia, paraliżu lub nawet śmierci dziecka.
Kwas foliowy przed ciążą powinny zażywać również kobiety, które nie planują dzieci w danym momencie, ale istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Kwas foliowy przed ciążą powinno zacząć się zażywać minimum 4 tygodnie wcześniej i kontynuować do 12 tygodnia ciąży. Podstawową dawką kwasu foliowego w ciąży są 4 mg dziennie. Dawka ta powinna być jednak zwiększona u kobiet, w których rodzinie wystąpiły wady cewy nerwowej. Takie kobiety wymagają indywidualnych konsultacji lekarskich, na których zostanie ustalona ilość kwasu foliowego przyjmowanego w ciąży.
Kwas foliowy jest niezbędny nie tylko dla kobiet w ciąży. Każdy z nas odczuje jego niedobór w organizmie. Problemy z układem trawiennym takie jak biegunki czy spadek apetytu są objawem niedoboru kwasu foliowego.
Również bóle głowy, anemia, alergia, depresja, przemęczenie, stany lekowe czy kołatanie serca mogą świadczyć o zbyt małej ilości kwasu foliowego w organizmie. Problemy z koncentracją oraz bezsennością również mogą mieć swój początek w niedoborze kwasu foliowego w organizmie. W przypadku osób młodych i dzieci brak kwasu foliowego może zahamować wzrost.
Kwas foliowy jest bardzo bezpieczny. Nawet przyjmując suplementy o standardowej dawce można być pewnym, że nie przedawkujemy go. Nadmiar kwasu zostanie wydalony z organizmu wraz z moczem. Warto jednak pamiętać, że kwas foliowy znajduje się przede wszystkim z roślinach zielonych i strączkowych, których dużo zażywają weganie oraz wegetarianie. W przypadku tej diety przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym należy skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań zaleci przyjmowanie suplementów kwasu foliowego lub to odradzi.