Styl vintage jest przeniesieniem się lekko w przeszłość, cofnięcie do innych klimatów. Dziś jest często spotykany w modzie. Projektanci decydują się na tworzenie kolekcji w tym właśnie stylu. Nie ma w tym nic dziwnego, styl vintage jest jednym z najbardziej romantycznych i uwodzicielskich, dodających uroku niejednemu wnętrzu. Coraz częściej spotyka się go na okładkach magazynów i w czołowych miejscach w salonach meblowych. Co więcej, otwierane są specjalne sklepy z meblami w stylu vintage. Cieszą się one sporą popularnością i nie wygląda na to, aby miały ją stracić w najbliższym czasie. Jak do tego doszło? Właściwie ciężko to opisać w paru zdaniach. Może wszyscy mieliśmy już dość nowoczesnych form?
Meble w stylu vintage
Jedną z niewielu wad produktów meblowych w stylu vintage, są ich ceny. Stworzenie wyjątkowego, oddającego ducha tamtych czasów produktu, wymaga przede wszystkim dużego nakładu pracy. Produkt ten nie może też być wykonany ze słabej jakości materiałów. Nie dziwmy się więc, kiedy zobaczymy, że cena takiego produktu jest dwa razy wyższa niż innego, podobnych rozmiarów.
Meble vintage są niezwykłym i magicznym uzupełnieniem wnętrza. Jeżeli wejdziemy już do takiego wnętrza, na pewno nie będziemy w stanie się jemu oprzeć. Później, niewiele będzie nam już trzeba, by stworzyć takie wnętrze w naszym domu.
Jest to w pewnym sensie paradoks, że zamiast wybrać nowoczesny styl, decydujemy się na coś, co było modne za czasów naszych dziadków, pradziadków i to uznajemy za obowiązujący trend.
Czy jest sens odnawiać starsze meble?
Właściwie, zgodnie z definicją, każdy starszy mebel możemy zaliczyć do stylu vintage. Pytanie jednak, w jakim są one stanie i czy nadal nie straciły swojego uroku. Starsze meble są zazwyczaj mocno zniszczone. Nasi dziadkowie nie koniecznie wybierali lepszej jakości materiał. Przykładowo duża szafa, znaleziona na strychu, prawdopodobnie nie będzie od razu nadawać się do ponownego użytku. Niezbędne będą działania renowacyjne, które pozwolą nam odnowić nasz mebel. Usługi takie oferuje mnóstwo firm i są dość mocno popularne. Niestety, nie należą do najtańszych. Tak naprawdę odnowienie nawet małej szafki, może kosztować nas kilkaset złotych. Musimy sami określić, czy jest sens, aby to zrobić. Może jednak bardziej opłacalne będzie dla nas po prostu zamówienie zwykłej szafki ze sklepu.
Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy mamy sentyment do tego przedmiotu. Wówczas oczywiście mocno zależy nam na tym, aby nie stracić takiej pamiątki. Cena renowacji właściwie traci wtedy swoje znaczenie. Powinniśmy znaleźć jak najlepszego specjalistę, który nie zniszczy naszego skarbu. Nie raz zdarzyły się przypadki, kiedy usługa została wykonana zbyt przesadnie, a efekt pracy był zupełnie inny niż oczekiwano.