Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Cera naczynkowa bez tajemnic

11 stycznia 2022 cera naczynkowa

Skóra naczynkowa odznacza się tym, że jest wyjątkowo cienka, wrażliwa i delikatna. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc również to, że jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Położone płytko pod skórą naczynia krwionośne wyjątkowo gwałtownie reagują na niemal każdy czynnik zewnętrzny, pielęgnacja takiej skóry jest więc jednym z tych zadań, których nie wolno lekceważyć.

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Cera naczynkowa należy do tych, których rozpoznanie nie jest skomplikowane. Zdradzają ją naczynka krwionośne, które są umieszczone płytko pod skórą, mało elastyczne i nieustannie rozszerzone. Jest cienka i delikatna, generuje przy tym sporo problemów, bo każdy czynnik zewnętrzny może stanowić dla niej duże zagrożenie. Co ciekawe, nie grozi jej jedynie wiatr, deszcz, śnieg i mróz. Problemy z cerą naczynkową mogą dać o sobie znać po wypiciu alkoholu, zjedzeniu ostrzejszej potrawy, a nawet w momencie silniejszego wzburzenia.
Skóra naczynkowa nie występuje, oczywiście, na całej twarzy. Najczęściej mamy z nią do czynienia w okolicy nosa, czoła i brody, a także na policzkach. Przeważnie pierwszymi objawami narastających problemów są rumień i czerwone plamy, z czasem pojawia się jednak również uczucie ściągnięcia skóry, jej pieczenie oraz świąd.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Choć cera naczynkowa jest problematyczna, jej właściwa pielęgnacja jest w stanie skutecznie zmniejszyć skalę dolegliwości. Tu w pierwszej kolejności należy pamiętać o roli, jaką odgrywa jej regularne oczyszczanie. Nie ma tu zresztą miejsca na jakiekolwiek zaniedbania, typowe zabiegi oczyszczające należy więc wykonywać nie tylko wieczorem, ale również rano. Bardzo ważne jest też sięganie jedynie po te kosmetyki, które są dostosowane do cery naczynkowej. W innym wypadku, pomimo wysiłków, podrażnienia będą się nasilać.
Bardzo ważnym kosmetykiem jest krem do cery naczynkowej. Systematycznie rośnie liczba producentów oferujących takie rozwiązanie, dobry krem powinien jednak zwracać na siebie uwagę nie tylko nazwą. Analizując składy kolejnych produktów warto skłaniać się przede wszystkim ku tym z nich, które obfitują w witaminę K, C oraz E. Składnikami wartościowymi dla cery naczynkowej są także oleje roślinne, gliceryna oraz wyciąg z kasztanowca. Niestety, lista elementów składowych kremów, który najlepiej unikać, nie jest wcale krótsza. W szczególny sposób warto przy tym uczulić na kosmetyki, w których znajduje się alkohol etylowy. Tak on, jak i mocne substancje zapachowe wysuszają skórę.
Cera naczynkowa znajduje się w niebezpieczeństwie zarówno latem, jak i zimą. Bez względu na porę roku należy więc przed każdym wyjściem z domu nakładać na twarz krem z dość wysokim filtrem unikając długiego przebywania na słońcu. Co ważne, dla tego typu cery niebezpieczne może być także długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz chlorowana woda. W miesiącach letnich przynajmniej raz na kilka godzin dobrze jest więc nawilżać skórę twarzy. W miesiącach zimowych pomocne może okazać się zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa.

Redakcja eona.pl

Redakcja ona.pl to wspaniałe źródło inspiracji dla rodziców, którzy pragną stworzyć harmonijne środowisko dla swoich dzieci. Na stronie poruszane są również tematy przeznaczone dla ludzi dbających o swój własny styl życia, modę, urodę, zdrowie i udane zakupy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

peeling do ust
fryzury na krótkie włosy
kreski na oku

Jesteś zainteresowany reklamą?